zettool blogs – aptaujas un pētījumi

Kā veidot aptaujas anketas jautājumus?

Posted in Idejas, Tips & Tricks by zettool on novembris 27, 2009

Interneta aptaujas anketu izveidot ir vienkārši un ātri, tomēr pastāv daži nosacījumi, lai aptauja būtu veiksmīga. Šeit būs dažas idejas, kas var noderēt veidojot aptaujas anketas jautājumus.

  1. Koncentrējies uz svarīgāko. Pirms veido jautājumus, pārskati, ko jau zini par interesējošo tēmu un kāda informācija tev trūkst. Izplāno loģisku jautājumu secību tā it kā tas būtu stāsts – cilvēki pozitīvi novērtēs, ja anketai būs loģiska virzība.
  2. Domā vienkārši, raksti īsi. Katram jautājumam jārunā par vienu lietu. Centies neizplūst un nemētājies pa dažādām tēmām. Uzdot tiešus jautājumus, kurus nevar pārprast.
  3. Pārliecinies, ka cilvēki spēs atbildēt. Katram jautājumam pārdomā, vai cilvēki spēs sniegt atbildes. Jautājumi ar atbilžu variantiem ir viens no risinājumiem, tomēr šajā gadījumā reizēm ir nepieciešams ļaut cilvēkiem atzīmēt “Nezinu”.
  4. Neizdari pieņēmumus, neesi tendenciozs. Piemēram, ja tu jautā par auto vadīšanu, nepieņem, ka visiem ir autovadītāja apliecība. Šeit labs risinājums ir vispirms pajautāt, vai cilvēkam ir autovadītāja apliecība un ja cilvēks atbild ar “Jā”, tad seko papildus jautājumi (t.s. “jautājumu loģika”). Centies nebūt tendenciozs un neuzspiest savu viedokli jautājumos vai piedāvātajos atbilžu variantos – ļauj lai cilvēki paši sniedz savu vērtējumu.
  5. Izvairies no “daudz”, “maz”, utml. Kas vienam ir daudz, citam ir maz. Kas vienam ir dārgs, citam ir lēts. Centies būs specifisks par konkrētām lietām, kā arī centies neizmantot saīsinājumus, kas respondentiem var nebūt zināmi.
  6. Novērtēšanas skalas izmantošana. Ja vēlies izmantot novērtēšanas skalu, centies dot divas galējības – labi un slikti. Parūpējies arī par precīzu skaidrojumu, ko nozīmē tevis definētā novērtējuma skala un kā tā būtu jāsaprot respondentiem. Reizēm vienkāršāk ir izmantot jautājumu ar atbilžu variantiem.
  7. Notestē anketu. Pirms piedāvā anketu plašākai publikai, notestē anketu uz dažiem respondentiem, kuri to būtu gatavi arī nokomentēt. Jautā cilvēkiem, cik saprotama ir anketa, cik viegli to ir aizpildīt un tādējādi tu iegūsi idejas, kā uzlabot anketu.Lai izveidotu savu aptaujas anketu internetā, izmanto mūsu interneta aptauju veidošanas rīku šeit.
Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: