zettool blogs – aptaujas un pētījumi

Jautājumu veidi un to izmantošana

Posted in Tips & Tricks by zettool on Oktobris 23, 2010

Veidojot aptaujas anketu svarīgi izvēlēties atbilstošākos jautājumu tipus, lai aptauja būtu cilvēkiem saprotama, bet rezultāti lietojami. Šeit būs dažas mūsu atziņas un padomi, kas varbūt kādreiz ir noderīgi.

1. Slēgtie jautājumi.
Slēgts jautājums ir tāds, kas dod respondentam izvēlēties no diviem vai vairāk atbilžu variantiem. Stingrs slēgtais jautājums sāksies ar “Vai…” un kā atbildes variantus piedāvās “Jā” / “Nē”. Parasti atbildes “Jā/Nē” nedod pilnīgu priekšstatu par cilvēka viedokli konkrētā jautājumā, tāpēc vēlams no šādiem jautājumiem izvairīties.
Biežāk tiek lietoti tādi jautājumi, kas sāktos ar “Kā Jūs vērtējat…”, “Kuram no zemāk piedāvātajiem apgalvojumiem piekrītat”, “Kas Jūs pamudinātu rīkoties…”, utml. Arī šādi jautājumi būs slēgtie, ja tiks piedāvāti vairāki atbilžu varianti.
Slēgtu jautājumu iespējams padarī par daļēji slēgtu, ja papildus piedāvātajiem atbilžu variantiem tiek piedāvāta atbilde “Cits variants”, kur respondents var brīvi ierakstīt savu versiju.
Slēgtie jautājumi tiek izmantoti visbiežāk un tas ir tāpēc, ka tos ir vieglāk apkopot – ir redzams cik daudz cilvēki ir atbildējuši uz katru no atbildes variantiem. Respondentiem slēgtie jautājumi savukārt ir vieglāk saprotami un atbildāmi, mazāk jāpiepūlās domājot par atbildi.

2. Atvērtie jautājumi
Atvērts jautājums ir tāds, kur respondents tiek aicināts sniegt atbildi pats un tam netiek piedāvāti atbilžu varianti. Visbeižāk atvērtie jautājumi izpaužas kā brīvā teksta jautājumi. Veidojot atvērto jautājumu, jāparūpējas, lai tas savā būtībā nebūtu slēgts (piemēram, “Vai jūs pirktu šādu produktu?”), kur respondents var atbildēt tikai ar “Jā/Nē”. Rūpīgi jāpārdomā, kāds tieši ir attiecīgā atvērtā jautājuma mērķis, piemēram:
a) Atvērtajos jautājumos visbiežāk tiek lūgts paskaidrot kādu no iepriekšējā slēgtā jautājuma izvēlnēm. Piemēram, atbildot iepriekšējā jautājumā “neesmu apmierināts”, atvērtajā jautājumā respondentam var tikt lūgts paskaidrot iemeslus.
b) Atvērtais jautājums var kalpo kā pirmās izvēles noskaidrošana. Piemēram, iespējams jautāt “lūdzu, miniet iecienītāko saldumu ražotāju”. Respondenta sniegtā atbilde parādīs, kurš ražotājs ir “viņa galvā” kā pirmā izvēle, jo netiks piedāvāts saraksts ar iespējamiem ražotājiem no kuriem izvēlēties.
Atvērtie jautājumi tiek izmantoti retāk, jo to galvenais trūkums ir rezultātu apkopošana, kas parasti ir jāveic manuāli pārskatot sniegtās atbildes. Būtisks šādu jautājumu trūkums ir tas, ka ne visi respondenti ir gatavi izpausties rakstiski. Tāpat bieži tiek pieļautas kļūdas šādu jautājumu sastādīšanā neprecīzi definējot jautājumu vai uzstādot to neskaidru, nesaprotamu.

Turpmākajos bloga ierakstos paturpināsim šo tēmu vēl. Būsim priecīgi atbildēt uz jautājumiem. Mūsu e-pasta adrese: info@zettool.lv

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: